حمام کردن نوزاد

حمام کردن نوزاد

یکی از سخت ترین تجربه هایی که مادر می تواند با فرزندش داشته باشد، چرا که حمام کردن نوزاد تازه متولد شده همان قدر که سخت است همان قدر ام استرس زا است.که نکند از دست لیز بخورد یا که داخل گوشش یا داخل چشم اش آب بره حالا اگه در این حالت گریه ام کنه که دیگه بد از بدتر، در این مطلب راهکار هایی می دهیم که با استفاده از آن ها بتوانید راحت تر با این موضوع مواجه بشوید و کمتر استرس بگیرید.

حفظ آرامش و کنترل استرس

یکی از مهم ترین و بهترین راه کار ها حفظ آرامش است چرا که وقتی شما خودتان آرامش نداشته باشید این استرس و نبود آرامش را به فرزندتان منتقل می کنید و باعث می شود که فرزندتان نیز استرس بگیرد و حتی به گریه بیفتد.

موسیقی

موزیک و آهنگ هایی که ملایم و آرامش بخش هستند می تواند به شما در حمام کردن فرزندتان کمک کند چرا که خاصیت موزیک های آرام و بی کلام این است که استرس فرد را کاهش می دهد و باعث می شود که شما آرامش داشته باشید و آرامش خود را به فرزندتان منتقل کنید و در نتیجه در محیطی آرام و دل پذیر به استحمام فرزند خود بپردازید.

وسایل بازی

کودکانی که علاقه ای به حمام کردن ندارند را می توان با استفاده از وسایل بازی به حمام علاقه مند کرد بچه ها با بازی کردن میانه خوبی دارند و با استفاده از بازی می توان بسیاری از مواردی که حس می کنید نیاز است آموزش بگیرند را به آن ها آموخت.

زمان حمام

دقت به زمان حمام کردن بسیار مهم است شما باید در نظر داشته باشید که فرزندتان در زمانی که می خواهید او را استحمام کنید سرحال  باشد چرا که ترجیحا در زمانی که او کسل است و در واقع خواب آلود است با شما همکاری نمی کند و هم خودش اذیت می شود و هم شما را اذیت می کند.

نکته : کودکان تازه به دنیا آمده نباید تایم زیادی داخل حمام باشند چرا که اذیت می شوند پس ترجیحا ۱۰ الی ۱۵ دقیقه به استحمام آن ها بپردازید نه بیشتر.

نکته ۲ : نوزادان شیر خواره را بعد از شیردادن سریعا به حمام نبرید صبر کنید کمی از زمان غذا خوردن فرزندتان  بگذرد بعد او را به داخل حمام ببرید.

کنترل دما

کودکان با بزرگسال ها فرق دارند نباید آن ها را در دمای خیلی بالا حمام کرد چرا که اذیت می شوند بلکه تعادل بهترین کار است پس در دمای متعادل و به وسیله آب ولرم کودکان خود را استحمام کنید بخاطر این که کودکان سریع تر از والدین سرما می خوردن و ایمنی بدن آن ها به اندازه والدین قویی نیست اگر در آب خیلی گرم استحمام شوند بعد از بیرون آمدن از داخل حمام با کوچک ترین باد سردی سرما می خورند.

وان بهترین وسیله برای استحمام فرزندان

وان ها وسیله خوبی برای سهولت در استحمام کودکان هستند چرا که مادر می تواند به راحتی داخل وان مستقر شود و سپس فرزند خود را با آرامش خیال شست  و شو دهد. و همچنین می توانید از وان های موزیکال استفاده کنید همان طور که در ابتدا مطلب بیان شد موسیقی و موزیک به انسان آرامش می دهد و استرس او را پایین می آورد حال آن که می توانید از وان و جکوزی موزیکال استفاده کنید به اصطلاح با یک تیر دو نشان زده ایم هم استرس را کاهش داده و هم از فضا مناسب وان برای استحمام استفاده کردیم.

مراقب نوزاد خود باشید

در حین شست و شو مراقب گوش و چشم فرزندانتان باشید چرا که اگر داخل گوش و چشم آن ها آب رود عفونت می کند.

 و همچنین مراقب باشید فرزند بازیگوش تان از آب حمام نخورد چرا که آب حمام دارای آلودگی و میکروب است و باعث می شود فرزندتان بیمار شود.