دلایل استفاده از هالوژن در وان و جکوزی

دلایل استفاده از هالوژن در وان و جکوزی

همه می دانیم بعد از یک روز کاری و خستگی زیاد، دوش گرفتن چه تاثیر مثبتی بر جسم و روان ما دارد. به خاطر برخورد آب با سطح بدن است که چنین لذتی را در ما ایجاد می کند و طراوت و شادابی را دوباره به ما بر می گرداند. حال اگر از سونا و جکوزی برای رفع خستگی و استرس استفاده کنیم نتیجه ی بهتری نیز خواهیم گرفت. وان جکوزی با پمپاژ آب به سطح بدن به نوعی حکم ماساژ را برای بدن ما دارد و بسیار لذت بخش است.

امروزه با پیشرفتی که در این زمینه اتفاق افتاده است شما می توانید از جکوزی در خانه ی خود استفاده کنید و برای لذت بردن از آن دیگر نیازی به استفاده از جکوزی های بیرون نخواهید داشت.

جکوزی چیست؟

جکوزی( Jacuzzi) نام دو برادر است که در سال ۱۹۰۰ میلادی از ایتالیا به آمریکا رفتند و در سال ۱۹۱۵ شرکت تولید وان حمام را تاسیس کردند. اولین محصولی که توسط این شرکت تولید شد، وان حمام با جت های ماساژ دهنده بود. در ایران نیز این محصول با همان نام جکوزی و یا وان آب گرم چرخان شناخته شده است.

 جکوزی حوضچه ای است که دارای پمپ های قوی است و به لوله های آب متصل است و از طریق آن ها آب با فشار زیاد به بدن بر خورد می کند و مانند ماساژور عمل می کند، و باعث رفع خستگی و شل شدن عضلات می شود.

 برای استفاده از جکوزی، درون حوضچه قرار می گیرید و بدنتان در مسیر پمپاژ آب قرار می گیرد. معمولا جکوزی دارای پله یا پاشویه است تا بتوانید با نشستن بر روی آن ها ، ماهیچه های پا در تماس با آب پر فشار قرار بگیرد و در واقع از ماساژ در آن ناحیه حس خوبی به شما منتقل شود.

مزایای استفاده از جکوزی

هالوزن جکوزی 2 1
  • جکوزی باعث بهبود عملکرد و سلامت قلب و عروق شما می شود. پزشکان معتقدند هنگامی که شما تا زیر گردن در آب قرار می گیرید باعث می شود قلب بهتر کار کند زیرا جت های جکوزی به بدن شما ماساژ وارد می کند و این کار باعث افزایش حجم قلب و به عبارت دیگر، باعث بهتر کار کردن قلبتان می شود.
  • جکوزی دردهای شما را کاهش می دهد. اگر اهل ورزش حرفه ای یا حتی غیر حرفه ای هستید و در اثر حرکات ورزشی دچار درد و گرفتی در عضلات خود شده اید استفاده از جکوزی را به شما پیشنهاد می کنیم. افرادی که روماتیسم و یا آرتروز دارند نیز استفاده منظم از جکوزی می تواند برایشان مفید باشد.
  • جکوزی فشار خون را کاهش می دهد زیرا همان طور که گفتیم عملکرد قلب را بهبود می بخشد و تعداد ضربان قلب را افزایش می دهد و باعث کاهش فشار خون خواهد شد.
  • جکوزی برای دیابت و کاهش وزن راهکار مناسبی است. طبق تحقیقاتی که انجام شده افرادی که دیابت دارند باید به طور منظم از وان آب گرم و جکوزی استفاده کنند تا قند خونشان کاهش یابد. همچنین افرادی که می خواهند بدون رژیم و ورزش کردن لاغر شوند خوب است پنج بار در هفته و هر بار به مدت پانزده دقیقه از جکوزی استفاده کنند و شاهد کاهش وزن خود باشند.
  • جکوزی بدن را پاکسازی می کند. حرارتی که در جکوزی وجود دارد باعث می شود منافذ پوست باز شوند و در اثر تعریق سموم بدن از راه منافذ پوست، از بدن دفع خواهد شد. همچنین گرما باعث می شود پوست های مرده ای که روی سطح پوست قرار دارند از بدن جدا شده و سلول های جدید پوستی مجددا تولید شوند. این کار باعث درخشندگی و طراوت پوست شما خواهد شد.
  • جکوزی خواب راحتی را برای شما به ارمغان می آورد. در اثر گرما عضلات بدن شل می شوند و همین امر، آرامش را برای شما ایجاد می کند.
  • جکوزی اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد. شاید از خواندن این متن تعجب کرده باشید اما باید بدانید قرار گرفتن در وان آب گرم یا جکوزی باعث می شود آرامش پیدا کنید و تمرکز ذهن خود را دوباره به دست بیاورید. این مسئله باعث می شود در تصمیم گیری ها بهتر عمل کنید و حتی روابط بهتر و صمیمانه تری با خانواده و دوستان خود برقرار کنید. همه ی این موارد باعث بالا رفتن اعتماد به نفس و عزت نفس شما می شود.
  • جکوزی استرس را کاهش می دهد. قرار گرفتن در مجاورت آب مخصوصا آب گرم باعث می شود مشکلات و اضطراب هایی که در طول روز در زندگی شما وجود دارد، برای چند لحظه به فراموشی سپرده شود. در وان یا جکوزی سعی کنید چشمانتان را ببندید و خود را کنار آب دریا یا رودخانه تصور کنید. صدای آب می تواند باعث آرامش شما شود.

نور پردازی وان و جکوزی

برای آن که وان و جکوزی عملکرد بهتری در کاهش استرس شما داشته باشند بهتر است به نور پردازی آن اهمیت بدهید. شاید در گذشته از نور پردازی فقط برای روشن شدن فضا و مشخص کردن محدوده ی وان و جکوزی استفاده می شد، اما اکنون داستان فرق می کند و این تنها دلیل استفاده از لامپ وهالوژن  نیست. درست است که نورپردازی مناسب در وان و جکوزی زیبایی فضا را چند برابر می کند و محیطی رویایی در کنار آب برای ما به وجود می آورد، اما رنگ لامپ و هالوژن تاثیر زیادی بر روح و روان ما خواهد داشت. همه ی ما از تاثیراتی که رنگ بر ما می گذارد مطالبی خوانده ایم، این که مثلا رنگ آبی و سبز آرامش بخش اند رنگ قرمز رنگ انرژی است رنگ زرد شادی آور است و … استفاده از نور با رنگ مناسب در وان و جکوزی نیز از این قضایا مستثنا نیست.

لامپ های هالوژنی

یکی از انواع لامپ هایی که در وان و جکوزی و استخر ها استفاده می شود، لامپ های هالوژنی هستند که نوع پیشرفته ای از لامپ های معمولی اند. در این لامپ ها رشته های تنگستن وجود دارد که در اثر گرمایی که از برق تولید می شود، حرارت داده می شوند و بعد از آن از خود نور تولید می کنند. این لامپ ها طول عمر زیادی دارند و جزء لامپ های مدرن محسوب می شوند.

همان طور که گفتیم نور پردازی در وان و جکوزی اهمیت زیادی دارد باعث افزایش چشمگیرزیبایی و جذابیت فضا می شود. سعی کنید در نور پردازی آن ها از رنگ های آبی و سبز ملایم استفاده کنید. این رنگ ها استرس را کاهش داده و آرامش بیشتری را برای شما ایجاد می کند. توجه داشته باشید در این کار زیاده روی نکنید. به اندازه ی کافی از این لامپ ها استفاده کنید که حس آرامش و راحتی را به شما القا کند نه این که به خاطر شدت نور حتی نتوانید چشمان خود را باز نگه دارید.