دوش با آب سرد یا دوش با آب گرم

دوش با آب سرد یا دوش با آب گرم

آیا شما علاقه به دوش گرفتن در آب سرد دارید ؟ یا دوش آب گرم را ترجیح می دهید ؟ و یا بسته به شرایط از دوش آب سرد یا از دوش آب گرم استفاده می کنید؟ در صد زیادی از افراد بسته به شرایط از دوش سرد و یا گرم استفاده می کنند بر فرض مثال در فصل های گرم سال مانند تابستان از دوش آب سرد و در فصل های سرد سال مثل زمستان از دوش آب گرم استفاده می کنند. ترجیحا در یک روز پرتحرک و گرم هیچ چیز بهتر از دوش آب سرد نیست و یا زمانی که فصل زمستان ناقل کمی سرما خوردگی و کوفتگی هستیم هیچ چیز جای دوش آب گرم را نمی گیرد .

حمام کردن نه تنها موجب آرامش خاطر است بلکه مسکن خوبی برای تنش های عصبی است که روزانه با آن سر و کار داشتیم و علاوه بر آرامش و تسکین فشار های عصبی بر عملکرد بدن نیز تاثیر دارد .

واکنش بدن در مقابل دوش آب گرم :

دوش آب گرم مانند تاثیر کمپرس های آب گرم است که هنگام گرفتگی عضلات و درد های عضلانی از آن ها بهره می بریم، علاوه بر تسکین درد و گرفتگی عضلات، به فشارها عضلانی وگره های عضلانی کمک می کند و مسبب افزایش گردش خون می شود و در واقع به همین دلیل است که درد و کوفتگی بدن را تسکین می دهد همچنین موجب کاهش التهاب می شود و محرکی برای بهبود سرما خوردگی های فصلی است.

در هنگام سرما خوردگی به علت ملتهب شدن سینوس های بینی تنفس سخت می شود و حتی کاملا تنفس از راه بینی مسدود می شود و دوش آب گرم راه بینی را مرطوب می کند و به صورت طبیعی موجب تسکین و بهبودی سرما خوردگی های فصلی می شود.

همچنین بر زیبایی پوست موثر است و هنگامی که دوش آب گرم می گیریم به دلیل دمایی که به بدن می رساند موجب باز شدن منافذ پوست و در نتیجه سبب پاکسازی پوست و نرم شدن پوست می شود.

واکنش بدن در مقابل دوش آب سرد

فکر کردن به دوش آب سرد به هنگام صبح  و بعد از بیدار شدن ممکن است برای درصد زیادی از افراد ناخوشایند باشد و مثل یه شوک عمل کند، که رضایت بخش نیست و باعث شود که  ترجیح دهند در رختخواب بمانند و دوش آب سرد نگیرند اما لازم به ذکر است اگر می خواهید روزی پر انرژی و لذت بخش را شروع کنید حتما از تاثیر شگفت انگیزی که دوش آب سرد بر ایجاد نشاط دارد استفاده کنید و نتیجه آن را با حالتی که بدون دوش آب سرد شروع به انجام فعالیت های روزانه می کنید مقایسه کنید،  آن هنگام است که از تاثیرات آن بر بدن کاملا معطل می شود و به خوبی لمس اش می کنید .

یکی از تاثیراتی که دوش آب سرد بر بدن می گذارد تاثیری است که بر پوست دارد که تاثیر آب سرد بر پوست برعکس تاثیری است که آب گرم بر پوست دارد همان طور که در ابتدا بیان شد دوش آب گرم موجب باز شدن منافذ پوست می شود پس در نتیجه دوش آب سرد باعث بسته شدن منافذ پوست می شود و همچنین سبب کاهش رطوبت پوست می شود و از ورود کثیفی ها جلوگیری می کند، علاوه بر این سبب سفت شدن پوست سر می شود و به همین دلیل مو های سر را محکم تر می کند.

یکی دیگر ازتاثیراتی که دوش آب سرد بر بدن دارد گردش خون را بهبود می بخشد و سبب می شود تا جریان خون و گردش خون بر روی اندام های حیاتی متمرکز شوند و همچنین آب سرد مانند آب گرم بر تسکین درد کمک می کند و ورزش کارها بعد از اتمام تمرین خود از این راه برای تسکین درد و کاهش التهاب بدن استفاده می کنند.

 دوش آب سرد یا دوش آب گرم ؟

نمی توان به صورت قطعی و صریح بیان کرد که حتما از دوش آب سرد و یا حتما از دوش آب گرم باید استفاده کرد بلکه هر شخص با توجه به درنظر گرفتن شرایط خود می تواند از هر یک از این دو مدل دوش گرفتن یعنی دوش آب سرد و یا دوش آب گرم استفاده کند و از فواید آن ها بهره ببرد. چون هر دو مدل دوش گرفتن دارای فواید خاصی هستند و تاثیرات منحصر به فردی بر بدن دارند اما برای کمک افراد در انتخاب می توان پیشنهاد هایی را بیان کرد بر فرض برای بی خوابی، برای رفع آکنه و

برای رفع بی خواب چه کنیم ؟

آیا در خوابیدن مشکل دارید؟ آیا به راحتی خوابتان نمی برد؟ می توانید از دوش آب گرم یا از وان و جکوزی آب گرم قبل از خواب استفاده کنید و این امر موجب می شود بدن شما آرام و دمای بدنتان تنظیم شود و هنگامی که وارد اتاق خواب خود که دمای پایین تری دارد می شوید به صورت خودکار ضربان قلب و تنفس شما کاهش یابد و در نتیجه بدن متوجه می شود که تایم خواب فرا رسیده.

برای رفع آکنه چیکار کنیم ؟

در حالی که دوش آب گرم موجب باز شدن منافذ پوست می شود اما لازم به ذکر است که می تواند باعث تشدید آکنه شود آکنه و جوش زمانی اتفاق می افتد که چربی زیادی برروی پوست حضور داشته باشد آب گرم موجب رفع چربی پوست می شود اما بدن به دلیل کم شدن چربی به صورت خودکار شروع به ترمیم چربی از بین رفته می کند و آکنه و جوش تشدید می شود اما دوش آب سرد موجب کنترل چربی و کاهش آکنه می شود.

برای بعد از تمرین ورزش دوش آب سرد  ورزشکاران بعد از تمرین برای تسریع در بهبود عضلات می تواند با دوش آب سرد به بهبود عضلات خود کمک کنند.