شست شوی بدن به صورت روزانه ضرر دارد؟

شست شوی بدن به صورت روزانه ضرر دارد؟

با توجه به فصل گرم تابستان و به دلیل تعرق بالای بدن افراد به دوش گرفتن و حمام کردن به صورت روزانه اکتفا می کنند تا از بوی بد تعرق خلاص شوند اما فارغ از ضرراتی که ممکن است در این صورت به بدن وارد شود مخصوصا اگر هربار آب و صابون بر بدن زده شود .

البته افرادی که دارای پوست چرب و مرطوبی هستند کمتر دچار مشکل می شوند نسبت به افرادی که پوست خشکی دارند.

در این مقاله به ضرراتی که شست و شوی روزانه بر بدن و پوست می گذارد می پردازیم.

همان طور که در مقاله قبلی بیان شد دارای چهار نوع پوست هستیم چرب، مختلط، خشک، نرمال که ممکن است بسته به روال زندگی دچار تغییر شوند پیشنهاد می کنم قبل از مطالعه این مقاله زمینه کافی راجب پوست و نوع پوستتان پیدا کنید می توانید از مقاله (پوست) استفاده کنید.

شما برای آن که پوست بهتری داشته باشید نیاز است به تمامیه موارد دقت کنید نوع تغذیه، استحمام، مواد شوینده، لوسیون و کرم های مرطوب کننده و ….

 چرا استحمام؟

پوست دارای چربی ها و سبوم طبیعی است که بسته به نوع پوست شخص مقدار آن متفاوت است وقتی حمام می روید به دلیل شست و شوی بدن با کف و صابون چربی ها را از بدن خود می گیرید این حالت برای شخصی که سبوم بدن اش زیاد است و در واقع دارای چربی پوست بیش از حد است مفید است اما برای شخصی که پوست خشکی دارد باعث ترک خوردگی پوست و ایجاد چین و چروک های زودرس و لک های پوستی می شود گرچه با توجه به مطالعاتی که شده افرادی هم که پوست چربی دارند باید نکاتی را برای دوش گرفتن بدانند که در مقاله (دوش آب گرم یا دوش آب سرد) می توانید راجب اش به صورت کامل بخوانید.

استحمام همان طور که گفته شد چربی را از بدن شخص می گیرد اما باید دقت کنیم که چربی طبیعی بدن که از چین و چروک جلوگیری می کند و باعث می شود پوست مرطوب بماند را از بین نبریم.

چگونه ایمنی بدن ضعیف می شود؟

یکی دیگر از مواردی که افراد از آن بی خبرند تاثیری است که استحمام روزانه بر ایمنی بدن می گذارد!!!

بر روی پوست تمام انسان ها جمعی از باکتری ها وجود دارد که برای بدن مفید هستند که برای ایمنی بدن تلاش می کنند استحمام روزانه علاوه بر آن که چربی بدن را از بین  می برد سبب می شود که این باکتری های مفید نیز از بین بروند و ایمنی بدن پایین بیاید.

اما اگر با برنامه درست حمام برید نه تنها چربی طبیعی بدن از بین نمیرود حتی ایمنی بدن نیز در خطر نمی افتد.

تفاوت شست و شو دست با شست و شوی بدن

گرچه لازم به ذکر است که شست و شوی دست ها برخلاف شست و شوی تمام بدن امری لازم و اجتناب ناپذیر است مخصوصا در این دوره که شیوع بیماری کرونا بیداد می کند و یکی از مواردی که برای جلوگیری آن لازم و ضروری است، شستن مکرر دست ها است پس شستن دست با شستن کل بدن کاملا با هم فرق دارد.

دستور العمل درست استحمام با توجه به مطالعات فراوان راجب استحمام گفته شده که در هفته بهتر است که دو الی سه بار استحمام کنیم گرچه به افرادی که تعرق زیادی دارند گفته می شود که کف و صابون را به جاهایی از بدن که بیشتر عرق می کند و بو میگیرد بزنید کل بدن را هرروز کف و صابون نکنید و حتما به این موضوع مهم دقت کنید که حتی شما که دارای پوست چرب و نرمالی هستید با استفاده از مواد شوینده بیش از حد پوست تان را خشک و ملتهب می کند و سبوم طبیعی که باعث ایجاد نشاط و جوانی پوست تان هست را از بین می برید پس به مطالب دقت کنید و مراقب سلامتی پوست و بدنتان  باشید.