مو و حفظ زیبایی

مو و حفظ زیبایی

مو علاوه بر زیبایی از پوست سر در برابر عوامل مختلف محافظت می کند. مو در انسان های مختلف متفاوت است و نوع مو به شرایط محیطی که در آن قرار داریم و محیطی که در آن متولد شده ایم و همچنین ژنتیک مربوط می شود.

انواع مو از نظر رنگ:

موهای طبیعی دارای رنگ مشکی ، قهوه ای، زرد و جو گندمی و یا زال ( سفید ) است.

که رنگ آن ها همان طور که گفته شد به نژاد و ژنتیک و شرایط آب و هوایی برمی گردد.

انواع مو از نظر بافت

مو از نظر بافت به سه دسته ( نازک ، متوسط، ضخیم ) تقسیم می شوند که موهای نازک نسبت به دو نوع دیگر شکننده تر می باشد.

انواع مو از نظر جنس

مو چرب :

یکی از ویژگی های بارز مو های چرب براق بودن است البته گاهی این براق بودن خیلی خوب نیست و بیشتر انگار شخص دیر حمام کرده است.

موهای چرب بیش از حد معمول دارای غده های چربی هستند برای شست و شوی موهای چرب استفاده از سدر و حنا و لیمو بسیار مفید است و می تواند مقدار چربی موهای شما را کمتر کند.

و همچنین رژیم غذایی مناسب به کم کردن میزان چربی به شما کمک می کند استفاده از غذاهای چرب برای چنین افرادی که موهای چربی دارند توصیه نمی شود و این افراد باید بیشتر از غذاهای کم چرب و سبزیجات استفاده کنند.

مو معمولی :

بهترین و ایده آل ترین نوع مو موهای معمولی است که نه خشک است نه چرب و در واقع متعادل می باشد که برای داشتن چنین موهایی نیاز است که به مراقبت صحیح موهای خود بپردازیم و استفاده از مواد شوینده مناسب و …

مو خشک :

مو به نسبت غدد چربی که دارا است خشک ، چرب و متعادل یا معمولی می باشد پس در نتیجه می توان گفت که در موهای خشک غدد چربی فعال نیست یا به حداقل ترین میزان فعال می باشد جنس مو به ژنتیک مربوط می شود اما گاهی استفاده از مواد و شوینده های خشن و قویی و آفتاب و درمان های شیمیایی باعث خشکی مو و خشن شدن آن می شود موهای خشک به نسبت جنس های دیگر مو نیاز به تغذیه و مراقبت دارند و باید تقویت شوند چرا که اگر تقویت نشوند قابلیت شکنندگی و موخوره را دارند .

موخوره :

مو خوره به حالتی گفته می شود که به دلیل رسیدگی نکردن و تقویت نشدن مو به وجود می آید و این پیام را به شخص می رساند که موهایش دچار تخریب و آسیب قرار گرفته شده است.

اگر می خواهید متوجه شوید که موهایتان موخوره دارند یا نه؟

باید به انتهای تار موهای خود دقت کنید اگر هر یک از تار ها به چند تار تبدیل شده و یا حالت دونه های سفیدی در انتهایش دیده می شود به این معنی است که موهای شما دارای موخوره است.

موهای صاف :

به موهای صاف مو های لَخت نیز گفته می شود این نوع مو به سختی حالت می پذیرند و بسیار نرم و براق هستند.

موهای پیچ و تاب دار :

مو هایی که دارای پیج و تاب هستند به دو حالت وجود دارند موهایی که پیچ و تاب کمی دارند و آن هایی که دارای پیچ و تاب بیشتری هستند.

مو فرفری :

افرادی که دارای موهای فر هستند برعکس آن هایی که موهای لَختی دارند به راحتی موهایشان صاف نمی شود.

موهای فرفری دارای دو حالت هستند موهای فر درشت و فر ریز که نگهداری مو های فر ریز به نسبت سخت تراز فر درشت است و باید حتما آن ها را تقویت کرد تا خشک و شکننده نشوند و گره نخورند شانه ای که برای این نوع مو استفاده می شود باید دارای دانه های درشت باشد و همچنین حتما قبل از شانه کشیدن به موهای خود سرم یا روغن های مخصوص تقویتی بزنید و سپس شانه بکشید تا موهایتان راحت تر از هم باز شود و همچنین دچار شکنندگی نشود.

البته روش شست و شو بسیار مهم است و باید از شوینده های مناسب استفاده شود مطالب مفید دیگری که می توانم به شما عزیزان معرفی کنم درباره دوش گرفتن است (دوش با آب سرد یا دوش باآب گرم ) که سوالی است که ذهن خیلی از ما را به خود درگیر کرده است.