ورزش در آب

ورزش در آب

ورزش در آب برای افراد خاص نیست و حتی رده سنی خاصی ندارد همه می توانند در استخر ها به علاوه بر شنا به ورزش بپردازند و از تاثیرات شگرفتی که بر بدنشان و همچنین بر روحشان می گذارد لذت ببرند.

اما این که ورزش در آب چه تاثیراتی می گذارد  ؟ و چه فایده ای برای بدن دارد؟ را در این مقاله به آن می پردازیم

تاثیرات ورزش در آب

به دلیل خاصیتی که آب دارا است باعث حس سرزندگی و نشاط می شود و همچنین آرامش روحی و روانی که بر فرد دارد وصف نشدنی است.

پزشکان برای درمان چه بیماری هایی ورزش در آب را توصیه می کنند ؟

پزشکان نیز ورزش در آب را بسیار تجویز می کنند و با توجه به تحقیقاتی که انجام داده اند  پی برده اند که ورزش در آب جنبه درمانی دارد و در مراحل درمان بیمار می تواند بسیار مفید باشد و طول درمان را تسریع بخشد،  مخصوصا برای افرادی که دارای درد های مفصلی و استخوان درد و آرتورید رو ماتوید هستن چرا که این گونه افراد در آب راحت تر به انجام نرمش هستند.

ورزش در آب زمینه ای ایجاد کرده که افرادی سن و سال دار و کسانی که به دلیل درد و بیماری توانایی انجام ورزش های سنگین را ندارند از ورزش در آب بهره ببرند .

نکته :پیاده رویی به تنهایی نیز حتی بدون هیچ گونه نرمش دیگر در آب نیز مفید است و نوعی ورزش کامل به حساب می آید.

یکی از ویژگی های اصلی ورزش در آب فشار کمی است که به بدن وارد می کند و در واقع بخاطر همین ویژگی است که افراد سال خورده و افراد بیماری که دچار درد های مفصل هستند راحت تر می توانند در آب به ورزش بپردازند و همچنین آب باعث نرم شدن مفاصل می شود و مخصوصا برای افرادی که دچار خشکی عضله های حرکتی شدن و یا بیماران هموفیلی تاثیری که نرمش یا راه رفتن در آن ها می گذارد باعث بهبود درروند زندگی شان می شود.

کاهش وزن با استفاده از ورزش در آب

ورزش و وجود آب به صورت مکمل به روند کاهش وزن کمک می کند و آن را تسریع می بخشد گرچه برای آن که نتیجه مطلوبی بگیری باید به تغذییه درست و سالم و مقدار خوابمان توجه داشته باشیم شاید خیلی ها با ورزش در آب نتیجه نگیرند و لاغر نشوند چرا که به این مثلث جدا نشدنی یعنی خواب کافی و تغذیه مناسب و سالم و ورزش منظم و ادامه دار توجه نکرده اند و فقط نرمش را در نظر گرفتن بلکه لازم به ذکر است که این سه عامل کامل کننده هم هستند و اگر به صورت مکمل با هم بهشان توجه نشود نتیجه خوب و مطلوبی نمی دهند.

کاهش چربی با ورزش در آب

راه رفتن در آب و نرمش کردن در آب سبب از بین بردن چربی ها اضافی از بدن می شود و همین امر موجب کم شدن وزن بدن می شوند.

کاهش اضطراب و استرس

علاوه بر آن که ورزش در آب به افرادی که دچار درد های مفصلی هستند کمک می کند به تمامیه افراد این فرصت را می دهد که از شدت استرس و اضطراب شان کم کنند و همچنین پس می توان گفت که روان شناسان و روان پزشکان نیز می توانند از این مزیت برای کاهش استرس و اضطراب  بیمار خود بکاهند.

 و یکی از موارد مهمی که بسیاری از افراد را در ورزش اذیت می کند تعرق است و بوی بد بدن بعد از ورزش، ولی ورزش در آب دمای بدن را سریعا متناسب می کند به گونه ای که این مشکل دیگر برای شخص ورزشکار پیش نمی آید.