چه نوع شامپویی برای پوست شما مناسب است؟

چه نوع شامپویی برای پوست شما مناسب است؟

برای انتخاب شامپوی بدن و یا صابون مناسب برای خود باید به نوع پوست توجه کرد چرا که اگر مواد شوینده مناسب پوست شما نباشند عوارض نه چندان مناسبی را پیش رو خواهند داشت مانند.

  • التهاب
  • سوزش و خارش
  • قرمزی پوست
  • پوست پوست شدن
  • تشدید اگزما
  • خشکی شدید پوستی
  • و …

  پوست

سطحی است که بدن را می پوشاند و از ورود باکتری ها به بدن جلوگیری می کند در واقع پوست بزرگ ترین عضو بدن است که از سه لایه درم، اپیدرم و هیپو درم تشکیل شده که درم لایه اول، اپیدرم لایه دوم، هیپو درم لایه سوم پوست است در واقع پوست محافظ بدن در برابر باکتری، میکروب ها و… است.

در این مقاله به شناخت انواع پوست و ویژگی های می پردازیم تا بتوانیم بهتر پوست خود را بشناسیم و تشخیص دهیم که پوستمان جزء کدام یک از پوست ها می باشد تا بتوانید راحت تر مواد شوینده مناسب برای خود انتخاب و سپس تهیه کنیم.

انواع پوست

دارای ۴ نوع پوست هستیم پوست چرب، پوست خشک، پوست نرمال، پوست مختلط که شناسایی پوستی که مختلط است بسیار سخت است چرا که گاهی دارای ویژگی های پوست چرب و گاهی دارای ویژگی های پوست خشک هستند.

پوست خشک

به پوستی پوست خشک می گویند که به مقدار کافی و لازم چربی بر روی پوست شان نیست در واقع افرادی که دارای پوست خشک هستند پوست شان فاقد سبوم( چربی طبیعی ) است، معمولا افرادی که دارای پوست خشک هستند از خارش و سوزش پوست زجر می برند و همواره در فصل های سرد سال دارای التهاب پوستی و قرمزی  پوست می شوند.

پوست چرب

پوست چرب پوستی است که بیش از حد دارای سبوم است همواره افرادی که دارای پوست چرب هستند پوستشان برق می زند.

پوست نرمال

پوست نرمال پوستی است که به میزان استانداردی داری سبوم است و همواره بهترین نوع پوست به شمار می رود و این نوع پوست یه نوع خوش شانسی محسوب می شود!!

یکی از ویژگی های بارز این نوع پوست تعادل در بین چربی و خشکی است بیشتر پوست های نرمال و طبیعی دارای رنگ صورتی هستند آن هم به خاطر گردش خون مناسب است.

پوست مختلط

شناسایی پوست مختلط برای فردی که دارای پوست مختلط است بسیار دشوار است چرا که آن ها بین انتخاب پوست خود دچار اشکال می شوند گاهی حس می کنند پوستشان چرب است گاهی حس می کنند پوستشان خشک است.

 تغییر نوع پوست

لازم به ذکر است که نوع پوست همیشه ثابت نیست در واقع پوست همواره در حال تغییر است گاهی ممکنه پوست از حالت پوست خشک تبدیل به پوست چرب شود که این موضوع بستگی به تغذیه و مواد شوینده و حتی دفعات حمام کردن بستگی دارد و ممکن است که پوست از حالت خشک به حالت چرب و بلعکس تغییر کند.

حتی سن نیز بر این امر بسیار موثر است و افراد هر چه سن دارتر می شوند سبوم پوست شان کمتر می شود و چین و چروک ها و میزان خشکی پوست بیشتر می شود.

پوست و مواد شوینده

حال بعد از شناسایی نوع پوست خود می توانید مواد شوینده مناسب با پوست خود تهیه کنید و از آسیب هایی که ممکن است به خاطر شوینده های نامناسب به پوست تان وارد شود جلوگیری کنید و مسبب شادی و نشاط و سرزندگی پوست خود شوید هنوز دیر نشده اگر هم پوستتان دارای آکنه و التهاب شده از این به بعد با شوینده مناسب و درمان پوست خود به راه رسیدن به زیبایی به خود کمک کنید چرا که پوست زیبا علاوه بر زیبایی سبب افزایش اعتماد به نفس شما می شود.